drewno lite czy klejona

Drewno lite czy klejone? Poznaj kluczowe różnice i zastosowania

Drewno to niezwykle uniwersalny materiał, który można wykorzystać do budowy najróżniejszych konstrukcji. W zależności od przeznaczenia, gabarytów budynku oraz wizji inwestora należy natomiast wybrać odpowiedni rodzaj drewna. Mowa tutaj nie tyle o gatunku (świerk jest najczęściej stosowanym drewnem w budownictwie), jak przede wszystkim o zdecydowaniu pomiędzy drewnem litym a drewnem klejonym.

Poznaj różnice między drewnem klejonym warstwowo a drewnem konstrukcyjnym litym i dowiedz się, które z nich będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.

Główne cechy drewna litego i klejonego warstwowo

Drewno jako naturalny surowiec od wieków znajduje swoje zastosowanie w budownictwie. W przeszłości konstrukcje wykonywano z drewna litego, jednak współczesne, ambitne projekty coraz częściej wykorzystują drewno klejone warstwowo. Co je wyróżnia?

Lite drewno – materiał znany od pokoleń

Drewno konstrukcyjne lite (skrót pol. DKL), znane także jako drewno KVH (skrót z niem. Konstrukzionvollholz), to kantówka drewniana wysuszona do wilgotności ~15%, o gładkiej powierzchni uzyskanej poprzez struganie, oferowana w standardowej długości 13,5 m. Powtarzalną długość kantówek otrzymuje się poprzez łączenie krótkich elementów wzdłużnie na złącze klinowe.

W Odnova drewno lite konstrukcyjne to certyfikowany materiał budowlany o klasie wytrzymałości C24. Zanim trafi w ręce klienta, przechodzi cały proces technologiczny, w efekcie którego powstaje nowoczesna tarcica budowlana, która gwarantuje trwałość na lata.

Drewno klejone – nowoczesny materiał dla wymagających konstrukcji

Drewno BSH (skrót z niem. Brettschichtholz), czyli drewno klejone warstwowo (skrót pol. DKW), wytwarzane jest poprzez precyzyjne sklejanie ze sobą równoległych lameli ze starannie wyselekcjonowanego wcześniej drewna litego.

Drewno klejone warstwowo w swojej formie charakteryzuje się wyjątkową odpornością na odkształcenia i pęknięcia. Można z niego wytwarzać belki drewniane o imponujących wymiarach, które przekraczają możliwości tradycyjnego drewna konstrukcyjnego litego. Dlatego drewno klejone warstwowo doskonale nadaje się do odważnych i śmiałych konstrukcji, które cechuje duża rozpiętość.

Który rodzaj drewna lepiej sprawdzi się w Twoim projekcie?

Porównując oba rodzaje drewna konstrukcyjnego, można zauważyć, że drewno klejone warstwowo wykazuje większą wytrzymałość i lepszą sztywność, niż drewno lite. Czy oznacza to, że lite drewno jest gorsze? Zdecydowanie nie. Po prostu stosuje się je do innych konstrukcji.

Drewno lite to doskonały materiał do użycia w większości typowych projektów budowlanych. Jednakże gdy pojawiają się wymagania dotyczące sprostaniu dużym rozpiętościom, a co za tym idzie dużym obciążeniom, wtedy drewno konstrukcyjne lite DKL (KVH) może nie wystarczyć. W takich sytuacjach najczęściej należy zwiększyć wymiary belek i okazuje się, że od pewnych gabarytów, należy rozważać już wyłącznie drewno klejone warstwowo.

Dzięki zaawansowanej technologii i nowoczesnej produkcji, którą wykorzystujemy w Firmie Odnova, nasze drewno klejone warstwowo, które jest produktem certyfikowanym, stanowi idealny wybór do wymagających konstrukcji.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się drewno lite, a gdzie drewno klejone warstwowo?

Drewno konstrukcyjne lite znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. W Polsce nasi klienci najczęściej wykorzystują lite drewno do budowy więźb dachowych, gdzie pełni funkcje krokwi, płatwi i murłat oraz w budownictwie szkieletowym do tworzenia ścian i stropów. Drewno lite wykorzystuje się również w architekturze ogrodowej do budowy altan, wiat i pergoli. Jest wytrzymałe, a suszenie drewna oraz gładka powierzchnia, uzyskana w procesie strugania, pozwala na przyjemny montaż.

Drewno klejone warstwowo najczęściej kojarzone jest z wielkokubaturowymi konstrukcjami, takimi jak hale sportowe, pływalnie czy hale magazynowe. Niemniej jednak belki z drewna klejonego warstwowo coraz częściej stosuje się podczas budowy domów jednorodzinnych oraz w małej architekturze, gdzie znajduje zastosowanie przy budowie altan, pergoli i zadaszeń. Jest to materiał konstrukcyjny najwyższej klasy, który spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania.

Jakie drewno wybrać? Postaw na wysoką jakość

 
Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowy dla sukcesu Twojej inwestycji. Zależy on nie tylko od konkretnych wymagań konstrukcyjnych, ale także od oczekiwań co do efektu, czyli estetyki elementów, które po wbudowaniu pozostają częścią wnętrz. Inwestując w materiały najwyższej jakości, zyskujesz pewność, że Twoja budowa będzie solidna i trwała.

W naszej ofercie znajdziesz drewno lite konstrukcyjne KVH, klejone warstwowo BSH, a także belki DUO i TRIO, belki profilowane oraz moduł do ścian i stropów HBE. Ponadto specjalizujemy się w prefabrykowanych konstrukcjach dachowych, które umożliwiają szybką i efektywną realizację projektów budowlanych.

Co łączy wszystkie nasze produkty? Spełniają one najwyższe standardy poświadczone certyfikatem (znakiem CE), co gwarantuje ich niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania. Do naszej produkcji używamy tylko starannie wyse