wiezba dachowa

Więźba dachowa – dlaczego wybór odpowiedniego drewna jest tak ważny?

Podczas wznoszenia więźby dachowej, decyzja o zastosowaniu odpowiedniego drewna ma kluczowe znaczenie dla trwałości i funkcjonalności całej konstrukcji. Budowa domu to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o wybór wysokiej jakości materiałów już na etapie projektowania. Dobrej klasy drewno na więźbę zapewni nie tylko stabilność i wytrzymałość konstrukcji, ale także estetyczny wygląd oraz komfort dla mieszkańców przez wiele lat.

 

Więźba dachowa – jeden z ważniejszych elementów całego budynku

 

Więźba dachowa to niezwykle ważny element w naszych domów. Chroni budynek i niższe kondygnacje przed czynnikami atmosferycznymi, t.j. silnym wiatrem, śniegiem czy deszczem. Dlatego nawet najprostsza więźba musi być wykonana solidnie i perfekcyjnie, a do jej budowy należy użyć odpowiedniego drewna.

Wszelkie niedociągnięcia, począwszy od słabej jakości materiału, jak zaimpregnowana na zielono i mokra tarcica, a skończywszy na złym i niedbale przeprowadzonym montażu, mogą doprowadzić do poważnych problemów na dalszych etapach użytkowania.

 

Drewniana więźba dachowa

 

Więźba dachowa rodzaje – jaki dach wybrać do swojego projektu?

 

Budowa więźby dachowej to kluczowy etap budowy. Decydując się na konkretny rodzaj więźby dachowej, należy wziąć pod uwagę rozpiętość ścian zewnętrznych oraz rodzaj planowanego dachu. Ważny jest kąt nachylenia połaci oraz to, czy inwestorowi zależy na użytkowym poddaszu. Wybór odpowiedniej więźby dachowej może wpłynąć na wygląd, estetykę i funkcjonalność całego budynku, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki przed podjęciem decyzji.

 

Z jakiego drewna więźba dachowa będzie najlepszym rozwiązaniem?

 

Konstrukcja więźby dachowej może stanowić bardzo prostą formę (w przypadku dachów dwuspadowych) oraz innym razem być skomplikowaną, misterną konstrukcją. Bez względu na stopień trudności wykonania danego dachu zawsze należy sięgać po drewno ze sprawdzonego źródła, aby mieć pewność, że zostało wyprodukowane w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami dopuszczającymi je do wbudowania – najważniejsze z nich to zapewnienie odpowiedniej klasy wytrzymałości (minimum C24) oraz wilgotności 15% (+3%)

Jako producent drewna budowlanego z wieloletnim doświadczeniem, zdecydowanie odradzamy stosowanie mokrej tarcicy dostępnej w tartaku w pozornie korzystnej cenie. Jest to drewno bez certyfikatu, które nie spełnia norm budowlanych i może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych w przyszłości.

Naszym klientom zawsze oferujemy certyfikowane drewno konstrukcyjne. Cieszymy się, że coraz więcej odpowiedzialnych cieśli, firm budowlanych oraz prywatnych inwestorów zdaje sobie sprawę, że więźba dachowa jest jednym z kluczowych etapów budowy domu i nie warto ryzykować poprzez stosowanie nieodpowiednich materiałów.

Użycie konstrukcyjnego drewna litego DKL (z niem. drewno KVH) lub drewna klejonego warstwowo DKW (z niem. BSH), suszonego komorowo do wilgotności ~15% gwarantuje, że materiał nie będzie się wypaczać oraz skręcać, zapewniając trwałość konstrukcji przez wiele lat.

 

Drewno konstrukcyjne lite o klasie wytrzymałości C24

 

Drewno konstrukcyjne lite DKL, które produkujemy w Odnova jest suszone komorowo oraz sortowane mechanicznie pod względem wytrzymałości. Następnie jest czterostronnie strugane oraz posiada fazowane krawędzie. W efekcie powstaje nowoczesna tarcica budowlana, zgodna z obowiązującymi normami oraz wytycznymi nadzoru budowlanego.

Belki z drewna DKL powstają w wyniku łączenia na mikrowczepy krótszych elementów pozbawionych na wcześniejszym etapie wad, które mogłyby osłabiać belkę. Taka produkcja pozwala na wytwarzanie belek o długości 13,5 m, z których cieśla następnie wycina poszczególne elementy więźby. Tego typu materiał jest niezwykle efektywny podczas wznoszenia więźby dachowej. Drewno jest suche, więc pozostaje lekkie, a praca z nim jest łatwa i bezproblemowa.

Najważniejsze zalety dostrzeżesz jednak po latach użytkowania budynku, kiedy przekonasz się, że więźba dachowa z użyciem drewna konstrukcyjnego litego pozostaje w doskonałym stanie mimo upływu lat.

 

Drewno do więźby dachowej

 

Drewno klejone warstwowo – drewno do zadań specjalnych

 

Nowoczesne projekty budowlane coraz częściej stawiają na śmiałe i odważne konstrukcje, które wymagają innowacyjnych i wytrzymałych materiałów. Drewno klejone warstwowo DKW, znane również jako drewno BSH (z niem.), jest odpowiedzią na te potrzeby. Powstaje ono poprzez równoległe sklejenie lameli z drewna litego, co pozwala na uzyskanie belek o wymiarach i wytrzymałości, które są niemożliwe do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego drewna litego. DKW charakteryzuje się wysoką stabilnością wymiarową oraz odpornością na odkształcenia.

Te cechy sprawiają, że jest idealnym materiałem do zadań specjalnych, takich jak budowa solidnych przęseł, skomplikowanych dachów czy konstrukcji, które muszą sprostać dużym obciążeniom.

Drewno BSH z powodzeniem można także wyeksponować jako element dekoracyjny, w postaci belek umieszczonych w salonie, czy jako elementy więźby dachowej, które będą widoczne na poddaszu.

 

Gotowa więźba dachowa w 3 dni? Tak! Dzięki prefabrykowanym konstrukcjom z drewna

 

Coraz rzadziej zaskakuje widok gotowej więźby dachowej, która przyjeżdża na plac budowy. To typowy scenariusz, gdy klient decyduje się na prefabrykowaną więźbę dachową dostarczaną przez firmę Odnova. Każda z tych więźb jest wcześniej przygotowywana specjalnie dla zamawiającego, zgodnie z jego indywidualnym projektem.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Szybkość, łatwość montażu, oszczędność czasu i pieniędzy na miejscu budowy, eliminacja odpadów dzięki dokładnemu dopasowaniu elementów oraz perfekcyjna precyzja wykonania, zapewniana przez maszyny CNC.

Efekt? Solidna konstrukcja z drewna certyfikowanego, struganego i suszonego komorowo, doskonale spełniająca swoje zadanie przez kolejne lata. Więźba dachowa prefabrykowana to wybór świadomych inwestorów, dla których liczy się czas i precyzja wykonania.

 

Po czym poznać, że drewno konstrukcyjne jest dobrej jakości?

 

Wysoki standard drewna konstrukcyjnego jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa budowy. Najpewniejszym sposobem na weryfikację jakości drewna jest sprawdzenie, czy posiada ono certyfikat CE. Ten dokument stanowi gwarancję, że drewno spełnia wszelkie normy budowlane i jest bezpieczne do stosowania w konstrukcjach. Należy mieć się jednak na baczności, ponieważ w naszych realiach bywa i tak, że mimo posiadanego przez tartacznika certyfikatu, dostarcza on zielone i mokre drewno – a to niedopuszczalna praktyka, która stanowi podstawę do reklamacji towaru przez inwestora.

Spora ilość dostępnego na rynku drewna w ogóle nie posiada certyfikatu, co oznacza, że nie powinno być stosowane w budownictwie. Używanie drewna bez certyfikatu CE na więźbę dachową niesie ze sobą ogromne ryzyko. Konstrukcje wykonane z surowego, mokrego drewna z tartaku są mniej trwałe, mniej bezpieczne i bardziej podatne na uszkodzenia.

W firmie Odnova oferujemy drewno konstrukcyjne z certyfikatem CE, co gwarantuje jego najwyższą jakość. Wybierając drewno od sprawdzonego producenta, zyskujesz pewność, że Twoja inwestycja będzie trwała, bezpieczna i spełni wszelkie wymagania jakościowe.