jakie drewno na dach

Jakie drewno wybrać na dach: sosna czy świerk?

Decyzja o rodzaju drewna na konstrukcję dachową to jeden z kluczowych kroków w procesie budowy. W Polsce najczęściej stosowanymi gatunkami są sosna i świerk – a każdy ma swoich zwolenników. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście wybór jednego gatunku drewna zamiast drugiego ma tak znaczący wpływ na trwałość i wytrzymałość więźby dachowej. Może lepiej skupić się na innych cechach tego materiału?

Drewno sosnowe a świerkowe – czy różnice naprawdę mają znaczenie?

Sosna i świerk to dwa najczęściej wybierane gatunki drewna na więźbę dachową, które pomimo pewnych różnic, oferują zbliżone właściwości. Sosna jest bardziej żywicznym gatunkiem. Świerk z kolei, jest od niej miększy, dzięki czemu łatwiejszy do obróbki, co ułatwia proces montażu i sprawia, że może być bardziej praktyczny w pewnych zastosowaniach.

Czy jednak wytrzymałość konstrukcji dachowej faktycznie zależy od tego, czy wybierzesz sosnę lub świerk? W praktyce nie jest to decydujący czynnik. Klucz do trwałości więźby dachowej leży przede wszystkim w odpowiedniej obróbce – to ona pozwala wydobyć pełen potencjał drewna. Ostatecznie więc sposób przygotowania materiału ma decydujący wpływ na wytrzymałość konstrukcji, a to, jakie konkretnie drewno na dach wybierzemy – sosnę czy świerk – staje się kwestią drugorzędną.

Klasa wytrzymałości sosna a świerk

Jeśli jednak nadal zadajesz sobie pytanie jakie drewno na dach – sosna czy świerk? Odpowiedź jest prosta – drewno z certyfikatem. O wytrzymałości drewna, zarówno świerkowego, jak i sosnowego, będzie decydować nadana mu klasa wytrzymałości. Jest ona wynikiem starannej selekcji i oceny drewna, która odbywa się w sposób mechaniczny lub ręczny.

W budownictwie, szczególnie przy konstrukcjach domów szkieletowych i więźbach dachowych, najczęściej stosuje się drewno o klasie wytrzymałości C24. Jest to klasa wytrzymałościowa obowiązująca zarówno dla sosny, jak i świerka, a oba gatunki w tej klasie oferują porównywalną wytrzymałość.

Tylko certyfikowane drewno w klasie C24 gwarantuje trwałość konstrukcji i spełnienie wymaganych standardów. Musisz wiedzieć, że kupując materiał z niesprawdzonych źródeł, narażasz się na ryzyko, że jego wytrzymałość nie będzie odpowiadać obowiązującym standardom, niezależnie od gatunku, który wybierzesz.

Sosna i świerk – drewno z certyfikatem zapewnia jakość

Niezależnie od tego, czy na swoją więźbę dachową wybierzesz sosnę, czy świerk – drewno powinno pochodzić od zaufanego dostawcy, który posiada certyfikat na swoje drewno, a wraz z drewnem dostarcza dokument – deklarację potwierdzającą właściwości użytkowe sprzedawanego drewna.

W ten sposób zyskujesz pewność, że materiał, który wybrałeś, spełnia niezbędne wymogi. Certyfikowany producent, czy dostawca drewna to Twoja gwarancja, że drewno, niezależnie czy jest to sosna, czy świerk, zostało odpowiednio sklasyfikowane i przygotowane do zastosowania konstrukcyjnego. Dzięki temu nie musisz poświęcać czasu na analizowanie technicznych detali – najważniejsze kwestie są już zagwarantowane.

Co oznacza klasa C24 i gdzie kupić drewno konstrukcyjne?

Symbol C24 określa klasę wytrzymałościową drewna konstrukcyjnego iglastego niezależnie od tego, czy jest to świerk, czy sosna. Przykładowy drewniany element klasy C24 posiada 24MPa wytrzymałości na zginanie. Zadeklarowanie klasy wytrzymałościowej przez producenta wynika z precyzyjnej selekcji oraz kontroli jakości.

Jeśli zależy Ci na zakupie certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, które spełnia obowiązujące wymogi potwierdzone Deklaracją Właściwości Użytkowych, warto rozważyć naszą ofertę. Dostarczamy m.in. drewno klejone i lite, które zapewni solidną i trwałą podstawę dla każdego projektu i jest dziś niezawodnym materiałem budowlanym.