Co to jest drewno konstrukcyjne?
Na współczesnym rynku budowlanym dostępne są różnorodne materiały, ale to właśnie drewno konstrukcyjne stanowi jedno z najchętniej wybieranych tworzyw. Jego lekkość, łatwość obróbki i przystępna cena czynią je wyjątkowym surowcem do wznoszenia stabilnych konstrukcji budowlanych oraz dachowych.
Dowiedz się, dlaczego drewno konstrukcyjne to nie tylko wybór ekologiczny, ale także efektywne rozwiązanie dla tradycyjnych projektów i nowoczesnych budowli.
Drewno konstrukcyjne – właściwości i zastosowania
Drewno konstrukcyjne lite stanowi szczególny rodzaj drewna, dlatego powinno spełniać szereg rygorystycznych kryteriów. Ponieważ jest używane do budowy różnorodnych obiektów, które muszą pozostać stabilne i wytrzymałe przez długi czas – nie ma tu miejsca na odstępstwa od normy.
Najczęstszym wyborem wymagających inwestorów na polskim rynku jest drewno konstrukcyjne Lite DKL, czyli drewno C24 łączone na złącza klinowe. Belki o długości 13,5m (jest to standardowa długość jaką oferuje rynek) pozwalają na efektywną optymalizację zużycia materiału do budowy. Wilgotność, która utrzymuje się na poziomie ~15% sprawia, że jest idealnie dostosowane do wymagań nowoczesnego budownictwa. Wyróżnia się dużą elastycznością i wytrzymałością. Gotowy drewniany element klasy C24 musi być odporny na zginanie o sile 24 MPa na mm2. To oznacza, że jeden centymetr kwadratowy drewna konstrukcyjnego wytrzyma obciążenie prawie 250 kilogramów!
Drewno konstrukcyjne klasy C24 pozyskuje się z drewna iglastego i posiada doskonałe właściwości, które umożliwiają wykorzystanie go do produkcji między innymi domów szkieletowych, modułowych, konstrukcji dachowych, stropów, domków letniskowych, altan i wiat samochodowych.
Drewno konstrukcyjne dla profesjonalistów – czy konieczna jest impregnacja?
Drewno o klasie wytrzymałości C24 jest suszone komorowo. Ten ważny proces sprawia, że wszelkie insekty, grzyby oraz pleśń zostają wyeliminowane. Następnie drewno konstrukcyjne jest sortowane mechanicznie pod względem wytrzymałości i poddawane czterostronnemu struganiu. Jaki jest efekt? To nowoczesna tarcica budowlana zgodna z obowiązującymi normami, której nie trzeba już dodatkowo poddawać chemicznej impregnacji. To produkt doskonały sam w sobie.
Dodatkowo po wyheblowaniu drewno o klasie C24, posiada podwyższoną odporność ogniową, ponieważ ogień niejako ślizga się po idealnie gładkiej powierzchni drewna.
Wybierając wysokiej jakości certyfikowane drewno konstrukcyjne lite DKL (z niem. drewno KVH) do budowy domu szkieletowego, więźby dachowej, czy innych projektów, możesz być pewien, że nie ulegnie ono deformacji ani skręceniu. To zdecydowanie drewno dla profesjonalistów, którzy cenią sobie doskonałą jakość.
Co zyskujesz dzięki zastosowaniu drewna suszonego C24 zamiast mokrej tarcicy?
Wybierając iglaste drewno suszone klasy C24 o doskonałych właściwościach, już na samym początku eliminujesz potencjalne problemy związane z pleśnią i grzybami. Elementy wykonane z tego rodzaju drewna są o połowę lżejsze niż te z drewna mokrego, co wpływa na komfort dalszej obróbki oraz znacząco ułatwia i przyspiesza montaż. Co za tym idzie zmniejsza się obciążenie fundamentów, a to pozwala na oszczędności podczas budowy. Stosując suchą tarcicę przyspieszamy montaż i optymalizujemy konstrukcję (nie tylko drewnianą) co w efekcie przyczynia się do obniżenia kosztów całego projektu.
Trwałe i bezpieczne konstrukcje? Wybierz certyfikowane drewno konstrukcyjne
Decyzja dotycząca wyboru odpowiedniego drewna konstrukcyjnego stanowi kluczowy element dla trwałości i bezpieczeństwa projektu budowlanego. Dlatego, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, postaw na certyfikowane drewno konstrukcyjne.
Symbol (certyfikat) CE od producenta gwarantuje, że drewno zostało odpowiednio przygotowane już na etapie produkcji, spełniając wszystkie normy dla klasy C24 i przeszło rygorystyczną kontrolę jakości. Tylko wtedy możesz być pewien, że otrzymujesz produkt najwyższej klasy.
Firma Odnova, jako jedna z nielicznych na polskim rynku, posiada uprawnienia do oznaczania swoich drewnianych produktów symbolem CE, co potwierdza jej zobowiązanie do najwyższych standardów jakości oraz zrównoważonego podejścia w produkcji materiałów budowlanych.