OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY I DOSTAWY (OWSiD)

 

Ogólne warunki sprzedaży i dostawy F.P.H.U ODNOVA Jacek Smętek ze stałym miejscem wykonywania działalności w Spytkowicach, nr 281, 34-745 Spytkowice, NIP 7351540435, dalej „Sprzedający” na podstawie przepisu art. 384 k.c., stanowią integralną część Umów sprzedaży zawieranych z Jackiem Smętkiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą F.P.H.U. ODNOVA Jacek Smętek, za wyjątkiem umów zawieranych z osobami fizycznymi dokonującymi zakupów w zakresie niezwiązanym bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową (konsumentów).

I. DEFINICJE

1. Określenia: „OWSiD”, „Warunki”, „niniejsze Warunki” „niniejszym”, „poniżej”, „powyżej” oraz inne użyte w podobnym kontekście oznaczają niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży i Dostawy.2. Określenie „towar handlowy” oznacza produkty dla branży stolarskiej, ciesielskiej i budowlanej, rozumiane jako: wyroby tartaczne, tarcicę szorstką, struganą, drewno konstrukcyjne lite DKL NW/W ( tzw. KVH NSI/SI) , drewno klejone warstwowo DKW NW/W ( tzw. BSH SI/ NSI ), moduły HBE, drewno DK, czyli belki klejone DUO/ TRIO, belki profilowane, łaty suszone strugane, deski obiciowe, podłogowe I i II gat., deski tarasowe, deski imitujące płazy oraz inne deski strugane, a także konstrukcje prefabrykowane na centrum obróbczym (CNC); z drewna świerkowego, sosnowego lub modrzewiowego oraz projekt montażowy wykonany w programie SEMA, będące przedmiotem sprzedaży wykonywanej przez Sprzedającego.
3. Określenie „Umowa” oznacza umowę sprzedaży towarów handlowych zawartą ze Sprzedającym, niezależnie od przyjętej przez Strony formy.
4. Określenie „Zamówienie” oznacza zapotrzebowanie Kupującego na kolejne partie towaru handlowego lub usługi dodatkowe składane w formie wiadomości mailowej lub bezpośrednio w siedzibie firmy, ustnie pracownikowi biura.
5. Określenie „usługi dodatkowe” oznacza wszelkie niestandardowe czynności oczekiwane przez Kupującego w związku z przygotowaniem Zamówienia do realizacji, w szczególności: przycięcie towaru do innych niż fabryczne rozmiarów lub długości, skompletowanie elementów uzupełniających jak np. łączniki stalowe bądź zapewnienie transportu zamówienia do klienta.
6. Określenie „Kupujący” lub „Strona Kupująca” oznacza dowolny podmiot krajowy lub zagraniczny (osobę prawną lub fizyczną) dokonujący zakupu towarów handlowych u Sprzedającego, niebędący konsumentem w rozumieniu art. 221 Kodeksu cywilnego.
7. Określenie „Strona” oznacza Kupującego lub Sprzedającego.
8. Określenie „Strony” we wszystkich przypadkach liczby mnogiej oznacza Stronę Sprzedającą i Kupującą łącznie.
9. Określenie „Przewoźnik” oznacza podmiot działający na zlecenie Sprzedającego lub Kupującego wykonujący transport towarów handlowych do miejsca uzgodnionego przez Strony.

II. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Podane poniżej warunki dotyczą każdej transakcji sprzedaży i każdej dostawy towarów handlowych dokonywanych pomiędzy Sprzedającym a Kupującym.
2. Niniejsze warunki obowiązują strony przy wszystkich transakcjach, bez względu na ich przedmiot. Wszelkie zmiany, dodatkowe uzgodnienia, zawieszenia lub wypowiedzenia warunków wymagają formy pisemnej ze skutkiem nieważności w przypadku jej niezachowania.
3. Warunki niezgodne z poniższymi postanowieniami nie wiążą Sprzedającego, nawet, jeżeli nie zostały w sposób wyraźny zanegowane przez Sprzedającego. Warunki takie wiążą Sprzedającego o ile wyrazi on pisemnie zgodę na odmienne uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków stron. Błędy i oczywiste pomyłki nie są wiążące dla stron?. W szczególności wyłączone jest akceptowanie jakichkolwiek „Ogólnych Warunków Zakupów” strony kupującej, lub innych warunków lub dokumentów o podobnym charakterze poprzez podpisanie przez Sprzedającego potwierdzenia zamówienia lub też jakichkolwiek innych dokumentów powołujących się na te warunki.

III. ZAWARCIE UMOWY

1. Jako zawarcie umowy sprzedaży rozumie się wpłatę zaliczki przez Kupującego, co w większości przypadków będzie poprzedzone prowadzonymi rozmowami bądź korespondencją mailową.
2. Zamówienie nie wiąże Sprzedającego, jeśli nie zostanie przez niego potwierdzone.
3. Zastrzeżenia Sprzedającego zgłoszone do zamówienia wiążą Kupującego, o ile nie zgłosi uwag w ciągu 24 godzin. W przypadku zgłoszenia uwag przez Kupującego, Sprzedający jest związany zamówieniem wyłącznie w przypadku potwierdzenia warunków sprzedaży i dostawy uwzględniających uwagi Kupującego.
4. Katalogi, cenniki i inne informacje skierowane do klientów nie stanowią oferty. Również pismo, do którego dołączone są niniejsze warunki, pomimo zatytułowania go słowem „oferta” nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Pismo to stanowi jedynie odpowiedź na zapytanie ofertowe i przedstawia asortyment towarów będący przedmiotem zapytania oraz ogólne warunki sprzedaży i dostawy.
5. Przedstawiciele handlowi Sprzedającego działają jedynie w granicach udzielonych im pełnomocnictw. Sprzedający nie ponosi żadnej odpowiedzialności za działania Przedstawicieli handlowych przekraczające zakres udzielonego im pełnomocnictwa.
6. Sprzedający nie pozostaje zobowiązany
do przyjęcia i wykonania zamówienia Kupującego.
7. Sprzedający nie pozostaje zobowiązany do realizacji zamówienia, w przypadku, gdy z przyczyn od niego niezależnych, w szczególności ograniczeń technicznych lub ilościowych leżących po stronie producenta, w wyniku działania Kupującego, osób trzecich, siły wyższej, sprzedaż towarów handlowych jest utrudniona lub niemożliwa (np. w przypadku braku dostępności surowca na rynku). lub prowadzi do straty po stronie Sprzedającego w wysokości wyższej niż 30 % wartości asortymentu, wchodzącego w skład danego zamówienia, którego dotyczy przeszkoda świadczenia.

IV. DOSTAWA

1. Wstępne określenie terminu realizacji zamówienia określa Sprzedający podczas przyjęcia zamówienia, natomiast dokładny termin odbioru towaru przez Kupującego, Sprzedający określa po wyprodukowaniu zamówienia. Towary objęte jednym Zamówieniem mogą być dostarczane partiami.
2. Sprzedający powiadamia Kupującego o planowanym odbiorze ustnie, bądź w korespondencji mailowej.
3. Bieg terminu dostawy rozpoczyna się od dnia przekazania Kupującemu potwierdzenia przyjęcia zamówienia. Termin uważa się za zachowany, jeżeli towar zostanie wydany w oznaczonym dniu Kupującemu lub przewoźnikowi z magazynu lub zakładu Sprzedającego. Jeżeli Kupujący nie wskazał miejsca dostawy, termin uważa się za zachowany, jeżeli w oznaczonym dniu towar przygotowano do wydania.
4. W przypadku zamówień dla których termin odbioru został ustalony przed zrealizowaniem zamówienia na produkcji, Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za niedotrzymanie terminu, jeżeli przyczyną niedotrzymania terminu była siła wyższa lub inne okoliczności niezależne od Sprzedającego (więcej w paragrafie XI).
5. Do chwili ustania przeszkody Sprzedający może wstrzymać lub ograniczyć dostawę względnie odstąpić od umowy.
6. W przypadku wstrzymania lub ograniczenia dostawy, bieg terminu dostawy ulega zawieszeniu, co do całości lub części dostawy objętej wstrzymaniem, do chwili ustania przeszkody.
7. W żadnej z wyżej wymienionych sytuacji nie uważa się, że Sprzedający nie wykonał lub nienależycie wykonał zobowiązania i nie przyznaje się Kupującemu prawa do żądania odszkodowania lub kar umownych.
8. Każda dostawa może być realizowana przez Sprzedającego częściami. Określenie ilości, rodzaju i terminu należy do Sprzedającego.
9. W przypadku umowy o współpracy w zakresie stałych dostaw, każdą pojedynczą dostawę traktuje się jako odrębną umowę sprzedaży. Postanowienia niniejszych warunków o zawarciu umowy stosuje się odpowiednio.
10. W przypadku opóźnienia w realizacji dostawy lub jej części przez Sprzedającego, z przyczyn innych niż wskazane w pkt IV.3, Kupującemu przysługuje kara umowna w wysokości 0,5 % wartości niezrealizowanej części dostawy za każdy rozpoczęty tydzień opóźnienia w dostawie, przy czym w wysokości nie większej niż 5% wartości niezrealizowanej części dostawy.
11. Dostawa może mieć odchylenie ± 10% zamówionej ilości. Zamówienie określonej ilości Towaru w określonej jednostce nie implikuje obowiązku Sprzedawcy do dostarczenia Towaru jednorazowo. W przypadku zamówień z poza standardowej oferty Sprzedawca zastrzega sobie możliwość dostarczenia ± 15% zamówionej ilości.
12. W przypadku gdy Kupujący, który został powiadomiony o konieczności odbioru swojego zamówienia, opóźnienia się z odbiorem towaru dłużej niż 30 dni od pierwszego wezwania Sprzedającego do odbioru, Sprzedającemu przysługuje prawo do naliczenia kosztów magazynowania towaru na rzecz Kupującego w kwocie 1500zł netto za każde kolejne 30 dni opóźnienia licząc od dnia pierwszego wezwania do odbioru towaru. Jeżeli zaś Kupujący nie odebrał towaru przez okres dłuższy niż 90 dni, Sprzedawca może zutylizować towar w dogodny dla siebie sposób, nie ściągając z Kupującego obowiązku opłacenia zamówienia. Jednocześnie Sprzedający oświadcza iż nie bierze odpowiedzialności za wady materiałowe powstałe w materiale podczas magazynowania po upływie 30 dni od pierwszego wezwania Kupującego do odbioru.
13. Jeżeli po upływie 90 dni od pierwszego wezwania do odbioru, Klient wyrazi chęć odbioru swojego zamówienia, wymagane będzie ponowne uruchomienie procedury złożenia zamówienia oraz ponowne ustalenie terminów i cen. Jeżeli wycena będzie wyższa od poprzedniej, Klient zobowiązany jest do uregulowania różnicy kwoty.

V. WYSYŁKA

1. W przypadku korzystania przez Sprzedającego z usług spedytora lub przewoźnika, ryzyko przypadkowej utraty lub zniszczenia towaru przechodzi na Kupującego w chwili wydania towaru spedytorowi lub przewoźnikowi, a Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ubytków i braków w samym towarze jak i jego opakowaniu powstałych po tej chwili.
2. Koszty transportu ponosi Kupujący, chyba że podczas składania zamówienia przez Kupującego Strony ustaliły inaczej.
3. Sprzedający dokona ubezpieczenia Towaru na czas transportu tylko i wyłącznie na wyraźne żądanie Kupującego, zgłoszone przed potwierdzeniem Zamówienia przez Sprzedającego. W takim wypadku Kupujący jest zobowiązany do poniesienia kosztów ubezpieczenia.

VI. CENY

1. Podane w cennikach, ofertach, potwierdzeniach ceny są cenami netto (bez podatku VAT). W przypadku zmiany obowiązujących stawek VAT cena brutto ulegnie zmianie.
2. Podane ceny obejmują towar i opcjonalnie jego standardowe opakowanie.
3. Ceny nie obejmują kosztów transportu EXW/CPT oraz w przypadku zamówienia konstrukcji prefabrykowanej również kosztów montażu.
4. W przypadku dostaw na terenie Unii Europejskiej, Kupujący jest zobowiązany do podania numeru NIP oraz wszelkich innych informacji niezbędnych do zbadania zwolnienia podatkowego oraz do udostępnienia dowodów niezbędnych do wykazania zwolnienia podatkowego. Jeśli Kupujący nie wywiąże się z tych zobowiązań w terminie, Sprzedający nie będzie traktował dostawy jako zwolnionej z podatku. W takim przypadku Sprzedający jest uprawniony do wystawienia faktury na poniesiony dodatkowo podatek od towarów i usług oraz do jego żądania. Jeśli Sprzedający błędnie przyjął, że dostawa jest zwolniona z podatku z powodu błędnych informacji podanych przez Kupującego lub nieudzielenia tych informacji, Kupujący jest zobowiązany zwolnić Sprzedającego z należnego podatku i ponieść wszelkie dodatkowe koszty.

VII. PŁATNOŚCI

1. Faktury wystawione przez Sprzedającego stają się należne i wymagalne w terminie podanym na fakturze. Za dzień dokonania zapłaty uważa się dzień zapłaty dokonanej gotówką lub dzień wpływu kwoty zapłaty na konto Sprzedającego; przy czym płatności uważa się za dokonane tylko w sytuacji ich dokonania w całości.
2. Jeżeli termin zapłaty przypada na dzień wolny od pracy, zapłata może zostać dokonana następnego dnia roboczego.
3. Faktura jest równocześnie pierwszym wezwaniem do zapłaty.
4. Jakiekolwiek zaliczki lub przedpłaty uiszczone przez Kupującego na poczet przyszłych dostaw nie będą stanowić zadatku w rozumieniu kodeksu cywilnego.
5. Jeżeli ustalone terminy płatności zostaną przekroczone, prawne następstwa opóźnienia (niewywiązania się z płatności) mogą zostać podjęte bez zawiadomienia.
6. Jeżeli Kupujący opóźnia się z zapłatą jednej lub kilku należności lub w przypadku ujawnienia faktów stwierdzających niewypłacalność Kupującego, Sprzedający może uzależnić realizację dalszych dostaw od uiszczenia zapłaty albo udzielenia przez Kupującego zabezpieczenia takich należności. Sprzedający może poinformować Kupującego odrębnym pismem o wstrzymaniu dostaw lub odmowie przyjęcia dalszych zamówień.
7. Sprzedający ma prawo do zaliczenia otrzymanej od Kupującego płatności na poczet najstarszej niezapłaconej wierzytelności wraz z naliczonymi odsetkami i innymi kosztami – w następującej kolejności: koszty, odsetki i świadczenie główne.
8. W rozliczeniach między Stronami wyłączone zostaje stosowanie jakichkolwiek wzajemnych potrąceń.

VIII. ZASTRZEŻENIE PRAWA WŁASNOŚCI

1. Towar dostarczany Kupującemu pozostaje własnością Sprzedającego do chwili uiszczenia przez Kupującego w całości ceny sprzedaży. Sprzedający jest zobowiązany do zwolnienia zabezpieczeń (zastrzeżenia prawa własności) na żądanie Kupującego, o ile wartość udzielonych przez Kupującego innych zabezpieczeń przekracza wierzytelności, które mają być zabezpieczone, o więcej niż 20 %; wybór zwalnianych zabezpieczeń należy do Sprzedawcy.
2. W przypadku zgłoszenia Kupującemu przez osoby trzecie jakichkolwiek roszczeń w stosunku do towaru będącego własnością Sprzedającego, Kupujący jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym Sprzedającego oraz podjąć wszelkie działania mające na celu ochronę praw Sprzedającego. W przypadku zaniedbania ww. obowiązku Kupujący ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec Sprzedającego.
3. W przypadku zalegania przez Kupującego z zapłatą za towar, Kupujący jest zobowiązany na żądanie Sprzedającego natychmiast i bezwarunkowo oddać Sprzedającemu dostarczony towar w całości.
4. Żądanie i odebranie towaru przez Sprzedającego nie powoduje – o ile strony nie ustaliły inaczej – odstąpienia przez niego od umowy dostawy, a jedynie stanowi zabezpieczenie realizacji przez Kupującego zobowiązań wobec Sprzedającego.
5. Przeniesienie prawa własności towaru handlowego na rzecz osoby trzeciej, przed uiszczeniem całej należności na rzecz Sprzedającego, będzie jednoznaczne z dokonaniem na rzecz Sprzedającego przelewu wierzytelności przysługującej z tego tytułu Kupującemu. Powyższe pozostaje bez wpływu na osobistą odpowiedzialność Kupującego wobec Sprzedającego z tytułu zapłaty całości ceny sprzedaży.
6. Koszty dostarczenia (zwrotu) towaru Sprzedającemu ponosi Kupujący.

IX. ODPOWIEDZIALNOŚĆ STRON

1. Za prawidłowość i kompletność danych zawartych w zamówieniu lub w dokumentacji przekazanej Sprzedającemu odpowiada Kupujący.
2. Jeżeli strony uzgodniły pisemnie dostawę produktów lub materiałów niespełniających Polskich Norm lub innych norm, w tym norm bezpieczeństwa stosowanych dla danego asortymentu Sprzedający nie odpowiada za wynikłe z tego szkody.
3. Sprzedający ponosi odpowiedzialność za możliwość i prawidłowość zastosowania swoich towarów w określonych rozwiązaniach i produktach finalnych Kupującego, tylko wówczas, gdy wynika to wyraźnie z uzgodnień między stronami.
4. Sprzedający nie ponosi jednak ww. odpowiedzialności, jeżeli Kupujący nie zastosował się do wskazówek, zaleceń i instrukcji Sprzedającego oraz informacji katalogowych, w tym zamieszczonych na stronie internetowej Sprzedającego.
5. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności wobec Kupującego z tytułu wad produktu lub towaru wykonanego przez Kupującego z zastosowaniem towarów dostarczonych przez Sprzedającego.
6. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za szkody względem Kupującego lub osób trzecich, jeżeli szkoda nie powstała z powodu zamierzonego działania Sprzedającego lub powstała z powodu rażącego zaniedbania Sprzedającego
7. Odpowiedzialność odszkodowawcza Sprzedającego, w każdym przypadku ograniczona jest do rzeczywistej szkody.
8. Kupujący pozostaje zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Sprzedającego o wszelkich żądaniach odszkodowawczych mogących pozostawać w związku ze sprzedanym towarem handlowym lub produktem wykonanym przez Kupującego lub osoby trzecie nabywające towar od Kupującego. Brak prawidłowego zawiadomienia tj. pisemnie w terminie 14 dni od daty powzięcia informacji zwalnia Sprzedającego z odpowiedzialności odszkodowawczej w zakresie zgłoszonych roszczeń.
9. Kupującemu nie przysługują jakiekolwiek roszczenia o zapłatę kar umownych od Sprzedającego, poza roszczeniami wymienionymi w niniejszych Warunkach.

X. GWARANCJA, REKLAMACJE

1. Strony wyłączają stosowanie rękojmi w stosunkach między nimi, zgodnie z treścią art. 558 § 1 Kodeksu Cywilnego.
2. Postanowienia niniejszego paragrafu mają zastosowanie do odpowiedzialności Sprzedającego względem Kupującego z jakiegokolwiek tytułu prawnego, z zastrzeżeniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa
3. Kupujący jest zobowiązany do sprawdzenia dostarczonego towaru pod względem ilościowym i jakościowym, natychmiast po jego otrzymaniu, pod rygorem zwolnienia Sprzedającego z odpowiedzialności za braki ilościowe i jakościowe.
4. W przypadku braków ilościowych, Kupujący zobowiązany jest zawiadomić o tym pisemnie Sprzedającego najpóźniej w ciągu 1 dnia roboczego od daty dostawy. Niewysłanie zawiadomienia przez Kupującego o wadzie ilościowej w ciągu jednego dnia roboczego od dnia dostawy za pośrednictwem listu poleconego, poczty elektronicznej lub formy dokumentowej, zwolnią Sprzedającego z odpowiedzialności za braki ilościowe. Produkty odebrane przez Zamawiającego lub Przewoźnika bez zastrzeżeń uważa się za pozbawione wad jawnych oraz fizycznych. Kupujący będzie miał obowiązek przyjęcia dostarczonych produktów, nawet w razie zauważenia drobnych wad, bez uszczerbku dla roszczeń gwarancyjnych.
5. Kupujący zobowiązany jest do zgłaszania w formie pisemnej lub mailowej jakichkolwiek reklamacji jakościowych w terminie pięciu dni roboczych od dnia odbioru towaru, pod rygorem zwolnienia Sprzedającego z odpowiedzialności za braki jakościowe.
6. Reklamacja powinna określać rodzaj wady oraz identyfikować wadę.
7. Towar reklamowany przez Kupującego winien być dostępny do dyspozycji Sprzedającego w formie możliwej do oględzin do chwili przesłania pisemnej informacji Sprzedającego w przedmiocie zgłoszonej wady.
8. W przypadku uznania reklamacji Kupującego przez Sprzedającego, Sprzedający zobowiązuje się, według swojego wyboru, wymienić zakupiony towar na wolny od wad lub wadę usunąć. Wymiana towaru na wolny od wad nastąpi niezwłocznie, o ile jest on dostępny w magazynach Sprzedającego.
9. Jeżeli towar, co do którego Sprzedający uznał reklamację, spełnia wymagania Kupującego ze względu na przeznaczenie towaru, Kupujący może zażądać odpowiedniego obniżenia ceny.
10. Sprzedający może odmówić uwzględnienia reklamacji, gdy towar został niewłaściwie zastosowany, użyty lub przetworzony przez Kupującego.
11. Jeżeli z powodu wady towaru Kupujący odstępuje od umowy albo towar podlega wymianie na wolny od wad, Kupujący powinien zwrócić towar do Sprzedającego uzgadniając warunki zwrotu ze Sprzedającym.
12. Zgłoszenie wad ilościowych, jakościowych towaru nie uprawnia Kupującego do potrąceń czy wstrzymania dokonania płatności za zrealizowane dostawy towaru.
13. Towar którego Klient poddał malowaniu, opryskiwaniu bądź użył jakichkolwiek innych środków zmieniając początkowy stan zamówionego drewna nie podlega reklamacji.

XI. SIŁA WYŻSZA

1. Wystąpienie okoliczności uznanych za działanie siły wyższej, zwalnia Strony z zobowiązań niepieniężnych wynikających z Umowy oraz OWSiD. Jeśli dowolna z tych okoliczności bezpośrednio wpłynęła na niewypełnienie obowiązków w terminie, to termin ten przesuwa się o okres trwania odpowiedniej okoliczności. Strony zobowiązują się wzajemnie do niezwłocznego informowania o zaistnieniu okoliczności stanowiącej siłę wyższą, o czasie jej trwania i przewidywanych skutkach.
2. Za działanie siły wyższej uznane jest zaistnienie okoliczności, na które Strony nie mają wpływu, w szczególności za siłę wyższą uznawane jest wystąpienie awarii maszyn powodujących przestój w funkcjonowaniu zakładu, braków i trudności w pozyskaniu surowca, pożaru, klęski żywiołowej, stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, zmiany prawa, a także jakakolwiek okoliczność występująca po stronie Sprzedającego, a uniemożliwiająca mu zrealizowanie zobowiązania/ Zamówienia zgodnie z umową lub w ustalonym terminie.

XII. ODSTĄPIENIE PRZEZ KUPUJĄCEGO OD UMOWY

1. Poza przypadkami odstąpienia od umowy przewidzianymi przez kodeks cywilny strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.
2. W przypadku rozwiązania umowy Sprzedający nie ma obowiązku przyjęcia z powrotem niewadliwego towaru będącego przedmiotem dostawy. Jeżeli jednak Sprzedający wyrazi zgodę na odstąpienie przez Kupującego od umowy i przyjęcie z powrotem produktów będących przedmiotem zamówień, koszt dostarczenia towaru, który ma być przyjęty z powrotem przez Sprzedającego ponosi Kupujący. Sprzedający może obciążyć Kupującego dodatkowymi opłatami związanymi z dokonanym zwrotem w szczególności utratą wartości towaru, różnicami kursowymi, kosztami rozładunku i kosztami ponownego opakowania.

XIII. PRAWA AUTORSKIE

1. Sprzedający zastrzega sobie prawo własności i prawa autorskie do kosztorysów, projektów, rysunków i innych dokumentów; Kupujący nie może ich ujawniać osobom trzecim bez wyraźnej zgody Sprzedającego. Projekt i wykonanie podlega zmianom w związku z nowymi doświadczeniami i ulepszeniami.

XIV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Prawem właściwym dla niniejszych warunków i umów pomiędzy stronami jest wyłącznie prawo polskie. W kwestiach nieunormowanych postanowieniami niniejszych warunków stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Wyklucza się stosowanie Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów (CISG).
2. W przypadku sporządzenia umów i warunków zakupu w języku polskim i obcym, językiem autentycznym kontraktu jest język polski. W przypadku różnic pomiędzy polskojęzyczną wersją umowy a obcą, rozstrzygające znaczenie ma brzmienie wersji polskiej.
3. Wszelkie zmiany niniejszych Warunków oraz zmiany umów pomiędzy stronami wymagają dla swej ważności formy pisemnej.
4. Miejscem wykonania umów pomiędzy stronami są Spytkowice.
5. Wszelkie spory powstałe na tle niniejszych Warunków oraz umów na nich opartych rozstrzygać będą sądy właściwe rzeczowo dla siedziby Sprzedającego.
6. Jeżeli Kupujący dokonuje ponownej dostawy za granicę, jest on odpowiedzialny za sprawdzenie, czy towary przeznaczone do wywozu podlegają ograniczeniom prawa handlu zagranicznego Rzeczpospolitej Polskiej, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/821 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiającym unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania, prawa handlu zagranicznego USA lub innych uregulowań ograniczających obrót Towarami.

XV. UWAGI DODATKOWE

1. Sprzedający rezerwuje sobie prawo dokonania zmian Towarów handlowych, w tym recepturowych. Specyfikacje mogą podlegać zmianom związanym z technologią produkcji. Szczegółowe informacje na temat parametrów można uzyskać w dziale handlowym.
2. Niniejsza wersja dokumentu OWSiD została opublikowana na stronie internetowej Sprzedającego dnia 21.03.2024 roku i obowiązuje od dnia 01.04.2024 roku.

XVII. PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

1. Sprzedający jest Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Kupującego w związku z zawarciem i realizacją Umowy, w szczególności danych osób kontaktowych i pracowników oraz współpracowników. Ze Sprzedającym jako Administratorem można skontaktować się za pośrednictwem wiadomości e-mail wysłanych na adres: info@odnova.com
2. Dane osobowe będą przetwarzane w celu:
a) niezbędnym do wykonania umowy – przez czas trwania Umowy i realizacji obowiązków umownych, przy czym podstawą przetwarzania jest niezbędność do zawarcia umowy;
b) kontaktu z Kupującym – przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie lub podjęcia tych działań, przy czym podstawą przetwarzania jest realizacja uzasadnionych interesów Sprzedającego lub podjęcie działań na żądanie Kupującego zmierzających do zawarcia ew. umowy;
c) wypełniania obowiązków prawnych Sprzedającego (podatkowych, księgowych, dot. rozpatrywania reklamacji, itp.) – przez czas trwania tych obowiązków lub przez okres niezbędny do wykazania spełniania tych obowiązków organom uprawnionym do kontroli Sprzedającego w tym zakresie, przy czym podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Sprzedającego;
d) ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń przez okres, po którym przedawnią się roszczenia (np. wynikające z umów) lub przez czas trwania ewentualnych postępowań, przy czym podstawą przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes Sprzedającego.
3. Dane osobowe, które mogą być przetwarzane przez Sprzedającego, obejmują m.in. imię i nazwisko, dane osoby wskazanej do kontaktu (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu), nazwę firmy, numer telefonu, adres e-mail, adres korespondencyjny, numer rachunku bankowego, numer NIP (dalej: „dane Kupującego”).
4. Odbiorcą danych osobowych Kupującego będą podmioty, którym Sprzedający ma obowiązek przekazywania danych na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także pomioty, które realizują na rzecz Sprzedającego usługi księgowe, zewnętrzne firmy doradcze oraz Przewoźnicy w zakresie niezbędnym do świadczenia tych usług.
5. Dane osobowe Kupującego nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
6. Dane osobowe Kupującego będą przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa związanymi z przechowywaniem dokumentacji księgowej, dokumentacji umownej, dokumentacji związanej z realizacją ewentualnych roszczeń, nie krócej niż przez okres przedawnienia roszczeń, a w przypadku udzielenia zgody na kontakt w celach marketingowych przez okres wskazany w polityce ochrony danych osobowych.
7. Kupujący ma prawo do: żądania od Sprzedającego dostępu do danych osobowych oraz otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania i prawo do przenoszenia danych oraz prawo do złożenia oświadczenia o cofnięciu każdej wyrażonej zgody w każdym czasie. Cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
8. Kupujący ma prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Kupującego narusza przepisy RODO.
9. Podanie przez Kupującego danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów związanych z realizacją zawartej Umowy oraz bieżącego kontaktu z Kupującym oraz związanych z bezpieczeństwem i ochroną informacji niejawnych Sprzedającego i jego kontrahentów.
10. Dane Kupującego będą przetwarzane w sposób częściowo zautomatyzowany, w systemach i aplikacjach, z których korzysta Sprzedający i podmioty, o których mowa w pkt. 4 powyżej, takich jak program księgowy, program do ewidencji zamówień, itp.
11. Dodatkowe informacje dotyczące zasad przetwarzania danych przez Sprzedającego znajdują się na stronie internetowej pod linkiem https://odnova.com/polityka-prywatnosci/.